image1 image2 image3

Jaxon XT-Pro Spin Caster 180/35

Firma Jaxon zaproponowała wszystkim sympatykom lżejszego wydania castingu, nowy kij z serii XT-Pro Spin Caster. Mieliśmy okazję przetestować model 180/35 oznaczony kodem WJ-HJA180,  o deklarowanym ciężarze wyrzutu 10-35g i długości 1,8m. Nasze wrażenia związane z jego użytkowaniem nad wodą, możecie przeczytać w naszym nowym teście sprzętowym, który tym samym zapoczątkował serię testów sprzętu castingowego dostępnego w naszych rodzimych sklepach.

Jaxon XT-Pro Spin Caster 180/35
PRODUCENT Jaxon
DŁUGOŚĆ 1,8m
CIĘŻAR RZUTOWY 10-35g
ILOŚĆ CZĘŚCI 2
DŁUGOŚĆ TRANSPORTOWA 95cm
AKCJA fast
WAGA 138g
CENA 185zł

Jaxon XT-Pro Spin Caster 180/35 1

ZAWARTOŚĆ ZESTAWU oraz GWARANCJA
Do kija dołączony jest pokrowiec wykonany z tworzywa sztucznego oraz karta gwarancyjna. Firma Jaxon udziela 12-to miesięcznej gwarancji na wędkę od daty zakupu wpisanej na karcie gwarancyjnej.

Jaxon XT-Pro Spin Caster 180/35 2

BUDOWA
Na pierwszy rzut oka, kij sprawia dość delikatne wrażenie. Spowodowane jest to stosunkowo małą średnicą blanku tuż przed dolnikiem, która wynosi 8,5mm.

Jaxon XT-Pro Spin Caster 180/35 3

Według producenta, dwuczęściowy blank wykonany jest w technologii „multi modulus”, co oznacza, że poszczególne części kija takie jak dolnik, sekcje środkowe czy szczytówka, zostały wykonane z włókien węglowych C30T/C36T/C40T, o różnym module sprężystości. Połączenie składów jest tradycyjne. Dolny skład wchodzi w górny. Połączenie sprawia wrażenie dość solidnego i nie przemieszcza się podczas łowienia.

Jaxon XT-Pro Spin Caster 180/35 4

Kij został uzbrojony w 8 przelotek dwustopkowych + przelotka szczytowa. Rozmiar poszczególnych przelotek wynosi odpowiednio 12-10-8-8-6-6-6-6-6.

Jaxon XT-Pro Spin Caster 180/35 5

Zastosowane na całej długości blanku przelotki dwustopkowe są dość delikatne, posiadają bardzo krótką stopkę i nie przeciążają kija.

Jaxon XT-Pro Spin Caster 180/35 6

Przy obciążeniu przyłożonym prostopadle do kija i jego maksymalnym naprężeniu, linka nie dotyka blanku. Dowiedzieliśmy się, że pierścienie przelotek posiadają odporność na ścieranie zbliżoną do pierścieni wykonanych z węglika krzemu (SiC). Postanowiliśmy sprawdzić domowymi sposobami, ile jest w tym prawdy. Próba zarysowania pierścienia przelotki pilnikiem nie powiodła się, zgodnie z otrzymanymi informacjami. Radzimy jednak nie powtarzać tej operacji we własnym zakresie :-). Omotki przelotek pokryte są czarnym lakierem. Odginany uchwyt do zaczepienia haka przynęty umiejscowiony jest na środku wędki. Można go wygodnie zgiąć tak aby nie przeszkadzał np. podczas transportu kija.

Jaxon XT-Pro Spin Caster 180/35 7

Dolnik kija wykonany jest z korka. Jego jakość można określić jako średnią, ponieważ zauważyliśmy sporo ubytków korka wypełnionych szpachlą.

Jaxon XT-Pro Spin Caster 180/35 8

Na uwagę zasługuje uchwyt multiplikatora, typu „blank-exposed” czyli z wyeksponowaną częścią blanku w uchwycie. Takie rozwiązanie umożliwia dokładniejsze przenoszenie drgań.

9

Śruba uchwytu sprawia wrażenie odrobinę zbyt długiej i mogłaby być o 5 mm krótsza. Gulałka czyli zakończenie wędki,  wykonana jest z metalu oraz pianki, co sprawia bardzo solidne wrażenie.

Jaxon XT-Pro Spin Caster 180/35 15

Przejdźmy do akcji kija. Czas powrotu wygiętej wędki do stanu wyjściowego jest względnie krótki, a zatem kij posiada dość szybką akcję. Moc kija nie jest określona. Naszym zdaniem nie powinniśmy stosować do tego kija linek mocniejszych niż 17lb, czyli 8kg rzeczywistej wytrzymałości danej linki. Wędka posiada ugięcie szczytowe, które pod dużym obciążeniem przechodzi w ugięcie semiparaboliczne.

Jaxon XT-Pro Spin Caster 180/35 10

RZUTY

 

Jaxon XT-Pro Spin Caster 180/35 11

Miejscem testów naszego kija były głównie jeziora, choć kilka razy byliśmy także nad większą rzeką. Skupiliśmy się głównie na połowie najczęściej i zarazem najchętniej poławianego drapieżnika w naszym kraju czyli szczupaku. Na początku chcieliśmy przetestować dolny zakres rzutowy kija, który został ustalony przez producenta na 10g. Do tego celu zestawiliśmy kij z multiplikatorem Shimano Chronarch 51 MG. Zaczęliśmy od małego kopyta na 5-gramowej główce, ważącego około 8g. Przy takiej masie wabika wędka zaczynała się już delikatnie ładować i przynęta szybowała na satysfakcjonujący dystans. Wraz ze wzrostem masy wabika kij zdecydowanie głębiej ładował się przy rzucie i przynęty 15-gramowe szybowały już na całkiem spory dystans. Górny zakres kija (35g) został testowany głównie z multiplikatorem Bass Pro Bassmaster i plecionką o wytrzymałości 15 funtów, czyli około 7kg. Woblery ważące 35g głęboko ładowały kij, ale czuć było jeszcze spory zapas mocy. Producent w karcie gwarancyjnej zawarł informację, aby nie przekraczać zalecanego ciężaru rzutowego, jednak na potrzeby testu nie mogliśmy się oprzeć, aby przeciążyć kij :-) Do tego celu założyliśmy przynętę o masie 46g. Jaki był efekt? Kij miał dostateczny zapas mocy, aby poradzić sobie z w miarę dynamicznym wyrzutem takiego wabika. Powyżej tej masy kij już zdecydowanie gasł przy wyrzucie. Nasz wniosek po przeprowadzonych testach związanych z zakresem rzutowym kija jest taki, że został on opisany optymalnie przez producenta.

Przynęty stworzone do tego kija to naszym zdaniem gumy oraz wahadłówki, choć  bardzo przyjemnie można prowadzić także woblery. Jeśli chodzi o wrażenia z holu, to w krótkim czasie udało nam się wyholować kilkanaście szczupaków, większych i mniejszych oraz kilka okoni. Stosowaliśmy głównie plecionki (z małymi wyjątkami). Mimo, że poprawny hol ryby, zależy od wielu czynników, takich jak prawidłowe zacięcie ryby, rodzaj dobranej linki, itd. podczas testów nie zanotowaliśmy na tym kiju żadnego spadu ryby.

Mimo dwuczęściowej konstrukcji wędka posiada dostateczną sztywność by w miarę  pewnie zaciąć rybę. Podczas holu większych drapieżników Spin Caster dobrze amortyzował wszystkie zrywy ryby i pozwalał na pewny hol.

Jaxon XT-Pro Spin Caster 180/35 12

ERGONOMIA
Wyważenie kija jest prawidłowe. Pozwala śmiało rzucać wędką przez cały dzień bez zbytniego zmęczenia nadgarstka. Długość korka poniżej uchwytu wynosi razem z gulałką 19cm, co predestynuje ten kij raczej do rzutów jednoręcznych, choć rzuty z dwóch rąk są także wykonalne.


Jaxon XT-Pro Spin Caster 180/35 13 

PLUSY / MINUSY
+
Cena Dwuczęściowa konstrukcja
Uchwyt blank-exposed
Dobre wyważenie
Uniwersalność


OCENA (skala 1-10)
Kryterium Punktacja
Jakość wykonania i pracy 7
Użyte materiały 7
Projekt i konstrukcja 6,5
Uniwersalność 8,5
Dostępność 9,5
Cena 9,5
OCENA 8

   

Jaxon XT-Pro Spin Caster 180/35 14

PODSUMOWANIE
Jaxon XT-Pro Spin Caster 180/35 to doskonała propozycja dla wszystkich tych, którzy chcą postawić pierwsze kroki w lżejszym wydaniu wędkarstwa castingowego. Przy relatywnie niewielkiej cenie otrzymujemy w miarę uniwersalną wędkę spinningową, która bez problemu obsłuży zarówno przynęty gumowe na lekkich główkach, jak i lżejsze modele jerków, tak popularnych w ostatnim czasie. Gdyby powstała jego jednoczęściowa wersja, kij niewątpliwie niemiałby konkurenta w swoim segmencie cenowym.

* prezentacja rzutu Spin Caster'em --> filmik (3MB).

Redakcja
multiplikator.pl