image1 image2 image3

HM 62 Plus Speed Cast

Firma Dragon była pierwszym polskim producentem, który odważył się stworzyć ofertę ekskluzywnych, klasowych wędzisk. Od początku budziło to wiele kontrowersji, padały pytania czy można konkurować w tym segmencie z producentami mającymi kilkudziesięcioletnie tradycje? Czy te kije są warte swojej dość wysokiej ceny? Upłynęło już kilka lat, ale nikt do tej pory nie pokusił się o rzetelną i niezależną ocenę tych produktów. Postanowiliśmy to zmienić.

 

HM 62 Plus Speed Cast

PRODUCENT

Dragon

DŁUGOŚĆ

2,45m

CIĘŻAR WYRZUTU

5-18g

AKCJA

fast

MATERIAŁ BLANKU

HM 62

PRZELOTKI

Pacific Bay SiC

UCHWYT KOŁOWROTKA

Pacific Bay GTB-16

ILOŚĆ CZĘŚCI

2

CENA

850zł 

 

Do testu wybraliśmy kij HM 62 Plus Speed Cast o długości 2,45m i ciężarze wyrzutu 5-18g. Posiada on dwie mało spotykane cechy wśród dostępnych u nas wędzisk castingowych: ma długość lubianą przez większość polskich wędkarzy oraz najczęściej używany zakres masy przynęt.

HM 62 Plus Speed Cast 1

W zestawie wraz z kijem otrzymamy firmowy pokrowiec oraz elegancką i praktyczną aluminiową tubę.

HM 62 Plus Speed Cast 2

Materiał blanku i jego cechy.
Dragon podobnie jak inni liczący się producenci zastosował własne nazewnictwo dotyczące materiału. Nazwa HM 62 odwołuje się do wartości modułu sprężystości grafitu z którego wykonane są blanki (62mln PSI), w podstawowej warstwie mat wzmocnione włóknami aramidowymi. W praktyce można zauważyć, że mimo znacznej długości kij zachowuje sprężystość. Nie występuje tak zwany efekt ”krowiego ogona”, kij jednak nie jest zbyt sztywny. Konstrukcja blanku jest typowa dla produktów z górnej półki, moc dolnika nie została podniesiona poprzez zwiększenie jego średnicy, lecz przez pogrubienie ścianek, dzięki czemu kij zachowuje dobre parametry i wygląda przy tym delikatnie. Można zauważyć tutaj pewne podobieństwo do St. Croix Legend Elite.

HM 62 Plus Speed Cast 3

Wykonanie i użyte komponenty
HM 62 podobnie jak HM 80 można kupić w dwóch wersjach zbrojenia. Pierwsza to standardowe zbrojenie zaprojektowane przez fachowców firmy Dragona, a druga możliwość to własny projekt i wykonanie wędziska na indywidualne zamówienie. Nasz kij wykonany był standardowo. Zastosowane zostały przelotki Pacific Bay z pierścieniami SiC oraz uchwyt typu blank exposed tej samej firmy. Całość wykonana jest bardzo starannie - to niewątpliwa przewaga nad wieloma kijami z górnej półki produkowanymi seryjnie. Pierwsze dwie przelotki są dwustopkowe, pozostałe siedem to modele jedno stopkowe (16,12,10,8,7,6,6,6,6). Prawidłowo dobrane przelotki, przymocowane do blanku przez omotki polakierowane cienką warstwą lakieru nie obciążają zbytnio blanku, co wpływa pozytywnie na dynamikę kija. Ich rozmieszczenie zapewnia zachowanie odległości miedzy linką a blankiem, nawet przy znacznym ugięciu. Składy są dobrze spasowane i nie przesuwają się podczas łowienia. Na pochwałę zasługuje zastosowany korek. Producenci często podają, że korek jest najwyższej jakości, ale ten w HM 62 jest naprawdę klasy AAA. Gładki jak jedwab, naprawdę widać wysoką klasę. W miejscach najbardziej podatnych na uszkodzenie wstawione zostały plastry z ciemnego gumo-korka, dzięki czemu nie musimy obawiać się o skruszenie niektórych elementów. Obydwa końce zakończone zostały metalowymi wstawkami, które wyglądają bardzo elegancko, jednak funkcyjność plastra kończącego dolny korek jest dyskusyjna. Uchwyt jest ergonomiczny i dobrze trzyma kołowrotek, bardzo podobny kształtem do odpowiednika z firmy Fuji. Każdy kij z tej serii jest ręcznie opisywany oraz numerowany.

HM 62 Plus Speed Cast 4

Akcja i moc
Kije z serii HM 62 plus, charakteryzują się zwiększoną szybkością blanku i jego bardziej szczytową akcją. Oznaczenie Speed Cast odnosi się do wersji przystosowanej pod multiplikator. Taki właśnie model testowaliśmy przez ponad rok.
Każdy wędkarz preferuje inną akcję kija. Jeden wybierze wędzisko pracujące tylko 1/3 długości a drugi takie, w których blank pracuje na całej długości. Testowany kij jest dość ciekawy pod tym względem, gdyż przy małych obciążeniach pracuje raczej szczytową częścią blanku, natomiast w miarę zwiększania obciążenia progresywnie ugina się ku dolnikowi tak, że przy maksymalnym obciążeniu czuć nawet pracę gryfu poniżej uchwytu kołowrotka. Zachowuje przy tym jednak dość mocy, aby bezpiecznie można było zaciąć rybę ze znacznej odległości i bez problemu wyholować ją. Największa złowiona ryba podczas testów miała 80cm i nie przysporzyła żadnych problemów podczas holu.

HM 62 Plus Speed Cast 5

Rzuty
Testy rzutowe odbywały się w dwóch etapach. Pierwszy miał na celu zbadanie jak kij zachowuje się niedociążony oraz w dolnym zakresie rzutowym, a drugi zbadanie górnego zakresu rzutowego i po przeciążeniu.

 

HM 62 Plus Speed Cast

MULTIPLIKATOR

LINKA

Shimano Conquest 51

Power Pro 8lb

BassPro Extreme

Sufix Pro Mix 10lb

Tica Sculptor 101H

Sufix Magic Touch 10lb

 

 

HM 62 Plus Speed Cast 6

Na pierwszy ogień poszły małe woblerki na pstrągowej rzeczce. Yo-Zuri o masie 2,5g można było posłać w punkt pod drugi brzeg, trochę nas to zdziwiło gdyż kij zdawał się wcale nie ładować, ale mimo to dynamicznie wyrzucał wabik. Fakt, że 2,45m na małej zakrzaczonej rzeczce to trochę za dużo. Lepiej sprawdziłby się tutaj krótszy model o długości 2,15m. Trzeba przy tym dodać, że duże znaczenie przy tak lekkich wabikach ma odpowiednio dobrany multiplikator i delikatna linka. Kolejne rzuty wykonywaliśmy woblerkiem Salmo Hornet H4SR ważącym 4g. Przy tej masie czuć było już delikatnie ładowanie się kija, odległości znacznie wzrosły. Trzeba zwrócić uwagę na bardzo dobre przekazywanie drań, aż trudno sobie wyobrazić jak ten kij zachowywałby się w wersji jednoczęściowej!

HM 62 Plus Speed Cast 7

Najwięcej czasu spędziliśmy z naszym HM-em nad różnymi jeziorami Wielkopolski. W połączeniu z kołowrotkiem Tica Sculptor sprawdzaliśmy jak zachowuje się podczas delikatnego łowienia szczupaków. Tutaj ujawniło się przeznaczenie tego kija. Naszym zdaniem to typowy kij pod gumę, na przykład kopyta na 5-10g główkach. Świetnie sprawdza się podczas łowienia z opadu czy delikatnego prowadzenia lekkiej gumy, dotykając dywanu roślinności podwodnej. Kij przy wyrzucie przynęty ważącej 18 gram ładuje się dość mocno i mimo głębokiego ugięcia, wabik wystrzeliwany jest z dużą energią. Widać tu wyraźnie sprężystość grafitu blanku - wielki plus! Troszkę gorzej było podczas prowadzenia woblerów z większym sterem, stawiającymi znaczny opór. Mimo niewielkiej masy pływającego Salmo Percha 8DR jego opór stawiany podczas sprowadzania na daną głębokość uginał mocno szczytówkę kija i trudno było wykonać agresywne skoki woblerem. Jest to jednak normalne, gdyż nie ma rzeczy uniwersalnych w specjalistycznym sprzęcie. Kij posiada jednak dobrą dynamikę i pozwala bez problemu zaciąć dużego szczupaka nawet na dość delikatnej żyłce. Hol to już tylko formalność, kij mocno pracuje całym blankiem i dobrze trzyma rybę.

HM 62 Plus Speed Cast 8

Gwarancja
Kije z serii HM 62 objęte są pełną trzy letnią gwarancją. Przez kilka lat mieliśmy okazję sprawdzić serwis firmy Dragon i z całą pewnością możemy powiedzieć, że jest godny polecenia, nie musimy obawiać się, że po zakończeniu okresu gwaranci zostaniemy „na lodzie”.

 

HM 62 Plus Speed Cast

+

-

Jakość wykonania

Dwuczęściowa konstrukcja

Jakość użytych elementów

Dość wysoka cena

Wysoka dynamika blanku

 

Dobre wyważenie

 

 

OCENA (skala 1-10)

Kryterium

Punktacja

Jakość blanku

9

Jakość zbrojenia

9,5

Użyte materiały

9

Uniwersalność

7,5

Dostępność

10

Serwis

10

Cena

8

OCENA

9,0

 

 

HM 62 Plus Speed Cast 9

Podsumowanie
HM 62 Speed Cast to wysokiej klasy produkt wykonany w standardowej wersji lub na specjalne zamówienie z uwzględnieniem projektu przyszłego właściciela. Jakość zbrojenia przewyższa seryjne kije co zapewne ucieszy oko użytkownika. Kij jest godny polecenia osobom, które lubią łowić dość delikatnie, szczególnie gumami na lekkich główkach. Ze względu na zasięg rzutowy, jaki można osiągnąć za pomocą tego kija, powinien równie dobrze sprawdzić się na przykład przy połowach boleni na dużych, nizinnych rzekach.

Redakcja
multiplikator.pl