image1 image2 image3

Shimano Scorpion 1001

Postanowiliśmy tym razem zaprezentować Shimano Scorpion 1001, który uzyskał miano najlepszego multiplikatora dostępnego w przedziale do $200. Co tak naprawdę przyciąga użytkowników do tego modelu? Może jego specyficzny hamulec szpuli, może sama szpula pokryta tytanem, a może po prostu jego właściwości rzutowe? Postaramy się na to odpowiedzieć w naszym kolejnym teście sprzętowym.

Shimano Scorpion 1001
KRAJ POCHODZENIA Japonia
POJEMNOŚĆ SZPULI 8lb/110yd
RODZAJ HAMULCA 4x4SVS
PRZEŁOŻENIE 6.2:1
MASA KOŁOWROTKA 230 g
MAKSYMALNA MOC HAMULCA 2 kg
ILOŚĆ ŁOŻYSK 4 + 1
CENA $160

 

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA
W pudełku oprócz multiplikatora znajdziemy także pokrowiec, oliwkę, kluczyk służący do odkręcania korbki, komplet zapasowych bloczków hamulca, instrukcję oraz schemat złożeniowy.

Shimano Scorpion 1001 1

BUDOWA
Shimano Scorpion występuje zarówno w wersji praworęcznej (1000) jak i leworęcznej (1001). Pierwszą rzeczą, która przykuwa uwagę po wyciągnięciu kołowrotka z pudełka jest jego niepowtarzalny kolor – burgundowy. Jednym użytkownikom może się spodobać bardziej, innym trochę mniej. Nam ten niespotykany kolor bardzo przypadł do gustu.

Shimano Scorpion 1001 2

Scorpion został wyprodukowany w Japonii i sprzedawany jest wyłącznie na tamtejszy rynek. Fakt ten został zaznaczony na stopce multiplikatora, na której widnieje napis „JAPAN”. Stopka jest elementem odlewu ramy i stanowi z nią jedną całość.

Shimano Scorpion 1001 3

Rama Scorpiona wykonana jest z jednego kawałka stopu aluminium. W celu obniżenia masy kołowrotka, panele boczne podobnie jak gwiazda hamulca wykonane są z tworzywa sztucznego. Gwiazda hamulca walki posiada prosty mechanizm klikający. Standardy japońskiej jakości produkcyjnej można zauważyć po rozkręceniu multiplikatora. Rama jest bardzo dokładnie wykończona, podobnie jak poszczególne elementy mechanizmu, skończywszy na precyzyjnie wykonanej i solidnej przekładni.

Shimano Scorpion 1001 4

Szpula Scorpiona jest stosunkowo płytka, a jej pojemność szacowana jest na 8lb/110yd, czyli mniej więcej 0,23/100m. W rzeczywistości wchodzi na nią 150m żyłki o średnicy 0,23mm. Została ażurowana w celu obniżenia masy i pokryta tytanem. Szpula waży tylko 12 gram, co jest absolutnym rekordem w tej klasie kołowrotków. Jest określana także mianem Super Free, co w skrócie oznacza zminimalizowanie oporów toczenia pomiędzy szpulą a mechanizmem multiplikatora.

Shimano Scorpion 1001 5

Szpula osiowana jest na dwóch łożyskach, z których jedno znajduje się w docisku, natomiast drugie w prawym panelu bocznym. Należy zwrócić uwagę na to, że łożysko znajdujące się w prawym panelu bocznym, osadzone jest w metalowym gnieździe, bezpośrednio wkręcanym w ramę za pośrednictwem gwintu. Takie rozwiązanie sugeruje sztywność konstrukcji oraz większą żywotność łożysk.

Shimano Scorpion 1001 6

Przejdźmy do hamulca szpuli. Scorpion wyposażony jest w innowacyjny hamulec odśrodkowy 4x4SVS, który częściowo można regulować z zewnątrz. Aby przedstawić jego działanie należy poznać najpierw jego budowę. 4x4SVS posiada 6 ciężarków hamujących, z których 3 można regulować ręcznie, a pozostałe 3 są włączone na stałe. Wszystkie ciężarki są ustawione w 4 równoległych do siebie płaszczyznach. Właśnie z tego faktu wynika 4 stopniowa regulacja zewnętrzna, która polega na zbliżaniu lub oddalaniu tarczy, na której wyhamowują ciężarki z poszczególnych płaszczyzn. W pierwszej płaszczyźnie od prawej strony znajdują się 3 ciężarki, które można regulować ręcznie. Tarcza hamująca ustawiona na pozycję minimalną znajduje się zawsze w tej płaszczyźnie i w takim przypadku hamują tylko ciężarki włączone ręcznie. W każdej kolejnej płaszczyźnie znajduje się jeden ciężarek, który jest włączony na stałe. Zbliżając tarczę hamującą, czyli zwiększając zewnętrzne nastawienie, powodujemy wyhamowywanie dodatkowego ciężarka.

Shimano Scorpion 1001 7

W skrajnym przypadku, gdy włączymy 3 ciężarki ręcznie i ustawimy maksymalny nastaw zewnętrzny spowodujemy, że wszystkie ciężarki będą wyhamowywały szpule. Takie rozwiązanie hamulca pozwala na bardzo szeroką regulację. Jak sama nazwa wskazuje, w 4x4SVS mamy do dyspozycji 16 możliwych ustawień hamulca.

Wodzik w Scorpionie wykonany jest z węglika krzemu, materiału bardzo odpornego na ścieranie. Zaskakująca jest odległość wodzika od szpuli w tak małym kołowrotku, która wynosi ponad 2 cm.

Shimano Scorpion 1001 8

RZUTY
Czas na testy Scorpiona nad wodą. Przetestowaliśmy go dokładnie z dwoma kijami.

Multiplikator Shimano Scorpion 1001
Kij St.Croix 5S60LF Lamiglas Competitor CC561
Linka Sufix Magic Touch 8lb Power Pro 15lb

 

Na początku założyliśmy go na kij zbudowany na blanku St.Croix 5S60LF o mocy 8lb i ciężarze rzutowym 1/16-5/16oz.

Shimano Scorpion 1001 9

Testowaliśmy ten zestaw szczególnie nad rzeką pstrągową, nad którą spędziliśmy z tym kołowrotkiem cały sezon. W ruch poszły gumy i blaszki o masie zbliżonej do górnej granicy ciężaru rzutowego kija, czyli około 10 gram. Wrażenie po oddaniu kilku pierwszych rzutów rewelacyjne. Kołowrotek z wielką łatwością rzuca takimi przynętami. Czas na Horneta firmy Salmo - H4SRS, ważącego około 4 gramy. I tu nadal zaskoczenie. 4 gramowy wobler nie stanowi dla niego wyzwania. W tym miejscu ujawniają się wszystkie zalety konstrukcyjne Scorpiona, takie jak super free czy oddalony wodzik od szpuli. Opór statyczny szpuli podczas rzutu jest minimalny, za sprawą jej znikomej masy i można pozwolić sobie na rzuty naprawdę lekkimi wabikami. Scorpion pozwolił także na oddanie celnych rzutów 3 gramowy Hornetem H3SRS czy obrotówką o zbliżonej masie. Mechanizm chodzi bardzo płynnie zarówno przy prowadzeniu przynęty, jak i podczas holu pstrąga. Ponadto linka nawijana jest bardzo równo na szpulę.

Shimano Scorpion 1001 10

Drugi etap testów, przeprowadzony był z kijem Lamiglas Competitor o mocy 15lb i ciężarze rzutowym 1/4-5/8oz.

Shimano Scorpion 1001 11

Jak można było się domyślić na podstawie testów z poprzednim kijem, żadna przynęta z preferowanego ciężaru rzutowego tego kija nie stanowi dla Scorpiona wyzwania. Dobrze latają przynęty zarówno 7 gramowe jak te 18 gramowe. Przeciążenia w tym wypadku działające na multiplikator są już większe niż w przypadku poprzedniego testu, ale mechanizm chodzi nadal płynnie i niezawodnie, zarówno podczas szybkiego zwijania „siudakowych” bezsterowców, czy holu 3 kilowego szczupaka. Hamulec walki oddaje płynnie linkę. Jedyne zastrzeżenie dotyczy antyrewersu, który działa poprawnie, ale nie dość precyzyjnie. Można wyczuć małe opóźnienie zatrzymania korbki. W przypadku tego testu stosowaliśmy głównie plecionkę, która jak się można było spodziewać, także układa się prawidłowo na szpuli. Ze względu na jego stosunkowo małą średnicę szpuli, jest to kołowrotek predestynowany do przynęt nie cięższych niż 20 gram. Przynęty o masie przekraczającej 20 gram będą leciały trochę dalej z podobnych multiplikatorów, wyposażonych w szpulę o większej średnicy, ze względu na większą ilość linki oddawanej podczas jednego obrotu szpuli.

Shimano Scorpion 1001 12

ERGONOMIA
Niskoprofilowa konstrukcja Scorpiona, jak i jego stosunkowo niewielki kształt sprawiają, że multiplikator doskonale leży w ręce. Aluminiowy, perforowany docisk szpuli, pozwala na łatwą regulację. Scorpion krytykowany jest bardzo często za zbyt krótki uchwyt korbki. Rozstaw pomiędzy osiami rączek wynosi 67mm. Nam osobiście takie rozwiązanie przypadło do gustu. Dźwignia powstała na krótszym uchwycie jest słabsza, ale w zupełności wystarczy do spodziewanych obciążeń, natomiast zwijanie linki podczas prowadzenia przynęty jest dużo bardziej przyjemne. Prawy panel boczny, za sprawą ukrytego w nim uchwytu, można łatwo odkręcić i dostać się do szpuli. Dodatkowo panel ten jest przymocowany do ramy na obrotowym wsporniku, co ułatwia operowanie nim na łowisku, bez groźby upuszczenia go np. do wody.

PLUSY / MINUSY
+
Doskonałe właściwości rzutowe Plastikowe wykończenie
Super Free Nie dość precyzyjny antyrewers
Odsunięty wodzik
Lekka szpula
Dobry stosunek ceny do jakości
Hamulec odśrodkowy o szerokim paśmie regulacji
Klikająca gwiazda hamulca walki

 

OCENA (skala 1-10)
Kryterium Punktacja
Jakość wykonania i pracy 8,5
Użyte materiały 8
Projekt i konstrukcja 9,5
Uniwersalność 9,5
Dostępność 5
Cena 9
OCENA 8,25

Shimano Scorpion 1001 14

PODSUMOWANIE
Naszym zdaniem Shimano Scorpion 1001 w pełni zasługuje na miano najlepszego multiplikatora w przedziale do $200, służącego do operowania lżejszymi przynętami. Jego największą zaletą są doskonałe właściwości rzutowe, które zostały osiągnięte dzięki lekkiej szpuli, super free, oddalonemu wodzikowi i hamulcowi 4x4SVS. Multiplikator pozwala na komfortowe operowanie przynętami w zakresie 5-20gram. Rzucanie takimi przynętami to nie tylko komfort, ale także doskonała zabawa.

Redakcja
multiplikator.pl