image1 image2 image3

Abu Garcia Ambassadeur 5601 AB

Po wielu namysłach i ja postanowiłem pomóc tym wszystkim, którzy chcieliby zacząć normalnie łowić. Choć nie dysponuję wieloletnim doświadczeniem, to uważam, że mój skromny staż w castingu pozwala na napisanie tego tekstu. Jak już pewnie wiecie jestem fanem Abu i chciałem podzielić się z Wami moimi spostrzeżeniami na temat modelu Ambassadeur 5601 AB.

Abu Garcia Ambassadeur 5601 AB - 1

Dane techniczne:

Abu Garcia Ambassadeur Anti-Backlash 5601 AB
- przełożenie 5,3 : 1
- pojemność szpuli 0,35 mm / 185 m
- waga 320 gram
- 3 łożyska

Jest to ulepszona wersja C3 5501, wyposażona w "rewolucyjny" system zapobiegający plątaniu linki.

Pierwsze wrażenie.

W pudełku poza kołowrotkiem znajdziemy oliwę, kluczyk, ogólną instrukcję obsługi + dodatkową obrazkową instrukcję dotyczącą wersji AB.
Kołowrotek jest milszy dla oka niż klasyczny C3. Nie trzeba już szukać mikroskopijnego przycisku do zwolnienia szpuli, który został zastąpiony dużym przyciskiem. Zwraca uwagę także wodzik, który nie jest już kawałkiem grubego drutu, lecz wykonany jest z tworzywa w którym osadzony jest pierścień ze spieku - na oko wygląda jak Hardloy .

Anti-Backlash co to takiego ??

Pierwszą wzmiankę o systemie Anti-Backlash, znalazłem bodaj w 1999 roku, w nieodżałowanym do dziś "Świecie Spinningu". Od tamtego czasu byłem ciekaw jak to działa i czy na pewno się sprawdza w praktyce. W 2005 r. miałem okazję nabyć taki multiplikator, więc w końcu mogłem go przetestować... ale wróćmy do istoty sprawy. Anti-Backlash okazał się bardzo prostym wynalazkiem. Po prostu zaopatrzono multiplikator w ruchomą klapkę ( na której trzyma się kciuk ), którą połączono z hamulcem szpuli. W klapce znajduje się poprzeczka ponad, którą trzeba przewlec linkę aby AB działał.

Abu Garcia Ambassadeur 5601 AB - 2

Przejdźmy do praktyki.

Nad wodą po zmianie poczciwego C3 na AB da się zauważyć większą wagę tego drugiego (C3 5501 - 270g, 5601 AB - 320g).
Po nawleczeniu linki przez klapkę, wodzik i przelotki przyszedł czas na pierwszy rzut... i tu rozczarowanie !!!
System Anti-Backlash jest bardzo głośny, a pierwsze rzuty tradycyjnie lądują pod nogami. Łożyska też jakieś głośniejsze niż w C3. Z AB trzeba się uczyć rzucać na nowo !!! Po pewnym czasie doszedłem do wniosku, że potrzebuje on przynęt o większej wadze, a same rzuty muszą być bardziej zdecydowane i energiczne niż w C3. Przyznam, że zbawienną okazała się możliwość wyłączenia AB, wtedy ABU staje się zwykłym multiplikatorem.

Podsumowanie.

Komu mógłbym polecić ten model ?? Jeśli stawiasz pierwsze kroki w castingu i nie ma przy Tobie kogoś kto mógłby pokazać co i jak, nie przeszkadza Ci trochę hałas oraz nie chcesz tracić kilometrów linki na naukę rzucania to multiplikator z systemem AB jest właśnie dla Ciebie. Multik z AB to tak naprawdę 2 w 1, daje możliwość w miarę komfortowego łowienia od samego początku, a gdy już nabierzesz doświadczenia możesz wyłączyć AB i łowić bez ułatwień, ciesząc się dalszymi rzutami i lżejszymi przynętami. No i zawsze można zabrać żonę, kochankę, mamę czy babcię :)) na ryby nie obawiając się o najlepszą nawet plecionkę :).
Jeśli jednak masz już pewne doświadczenie to mogę go polecić jedynie jako ciekawostkę lub kolejny egzemplarz do kolekcji. Osobiście z wielką ulgą wróciłem do sprawdzonego C3, który nie ma fajerwerków i najnowszych systemów, ale ma to "coś" co powoduje, że chce się nim łowić.

Postanowiłem nie opisywać sensu działania AB, ponieważ krótki film wystarczy za tysiąc słów >>> film <<<.

Jest to moja pierwsza publikacja, więc mam nadzieję drodzy koledzy, że wybaczycie mi wszelkie niedociągnięcia w tekście.
Połamania kija !!!

Pozdrawiam
@Agraph Abu Garcia
Adrian Czerwiński