image1 image2 image3

Zestaw castingowy dla początkującego

Podjęliśmy decyzję – chcemy spróbować castingu. Mamy już najważniejsze, czyli chęci i zapał. Stoimy teraz przed wyborem zakupu swojego pierwszego zestawu castingowego. Od czego zacząć? Czym się kierować przy wyborze konkretnego sprzętu? Na jakie aspekty zwrócić szczególną uwagę?

W poniższym artykule przedstawię odrobinę nietypowe podejście do wyboru swojego pierwszego zestawu. Nie będę skupiał się na zestawie służącym do połowu konkretnego gatunku ryby, lub określonej metody. Zaproponuję zestaw, od którego moim zdaniem najlepiej zacząć przygodę z castingiem, który w przyszłości może stać się punktem wyjścia do dalszego rozwoju sprzętowego. Poszczególne parametry zestawu możemy oczywiście zmodyfikować według własnych preferencji, jeżeli z góry zakładamy, że będziemy łowić np. dużo silniejsze ryby.

Zestaw castingowy dla początkującego 1

Zacznijmy od kija. Jeżeli mamy taką możliwość to wybierajmy kije jednoczęściowe. Zapewniają one dużo lepsze przenoszenie drgań, a co za tym idzie lepsze czucie przynęty oraz momentu brania. W tym miejscu odzywa się nasza mentalność, która mówi nam, że będzie to duże utrudnienie transportowe. Zapewniam, że kij o długości 2,10m mieści się bez problemu w najmniejszym aucie rodzimej produkcji. W autobusie czy tramwaju jego transport też nie stanowi problemu. Za oceanem przeważającą większość stanowią konstrukcje jednoczęściowe. Modele o większej liczbie składów (najczęściej 3 lub 4), przystosowane typowo do łatwego transportu, opisane są najczęściej jako wersja travel.

Zestaw castingowy dla początkującego 8

Na początek wybierzmy kij o długości 6’6’’ (198cm) o zalecanej mocy linki 10-17lb (4.5-7.6kg) i ciężarze rzutowym ¼-¾oz., czyli 7-21g. Akcję kija pozostawiam do własnego wyboru, choć do nauki rzucania moim zdaniem najlepiej sprawdzą się modele o akcji fast.

Zestaw castingowy dla początkującego 2

Kij o takich parametrach to castingowa klasyka, doskonały do nauki, a także w miarę uniwersalny, co pozwoli nam spiningować w różnorodnych warunkach. Materiał, z jakiego wykonany będzie nasz kij zależy przede wszystkim od zasobności naszego portfela. Przykładem kija o wymienionych parametrach, dostępnym na naszym rynku może być St.Croix Premier PC66MF. Z nieco tańszych propozycji warto zwrócić uwagę na Garbolino Jerk Bass, Jaxon XT-Pro Spin Caster 195/35 lub nową, tanią serię St.Croix Triumph TRC66MF. Niebawem mają się także pojawić, podobne kije firmy Dragon. Coraz więcej firm sprzedających sprzęt wędkarski w naszym kraju dostrzega zapotrzebowanie na takie kije, dlatego możemy założyć, że z roku na rok sytuacja się poprawi.

Zestaw castingowy dla początkującego 3

Kij wybrany, czas pomyśleć nad wyborem multiplikatora. Na co należy zwrócić uwagę? Przede wszystkim należy zauważyć, że większość multiplikatorów występuje zarówno na prawą jak i na lewą rękę, także nie musimy przestawiać się na kręcenie inną ręką niż dotychczas. Po drugie, unikajmy multiplikatorów o zbyt głębokiej szpuli. Na różnego rodzaju aukcjach internetowych można spotkać egzemplarze w bardzo przystępnych cenach (np. 100zł). Z reguły są to egzemplarze służące do połowów morskich, które kompletnie nie nadają się do tradycyjnego spinningu. Ideałem do wybranego kija byłaby szpula o pojemności 100yd/14lb (około 90m/0.30mm) lub każda inna oscylująca wokół tego wymiaru. Jeśli chodzi o rodzaj multiplikatora, tzn. tradycyjny – okrągły lub niskoprofilowy, to pozostawiam tą kwestię także indywidualnym preferencjom. Nieprawdą jest, że tylko niskoprofilowce nadają się do spinningu. W tej kwestii zachęcam do lektury artykułu „Niski czy okrągły”, autorstwa Buri’ego.

Zestaw castingowy dla początkującego 4

Ogólnie rzecz ujmując, konstrukcje okrągłe charakteryzują się większą wytrzymałością, jednak niskoprofilowce znacznie lepiej spisują się przy lżejszych wabikach. Wynika to z faktu, iż wodzik w niskoprofilowcach jest oddalony znacznie od szpuli, w porównaniu do modeli okrągłych i kąt załamania linki między szpulą a wodzikiem jest mniejszy, co pozytywnie przedkłada się na dystans rzutowy. Jeśli chodzi o hamulec szpuli, to możemy wybierać pomiędzy hamulcem odśrodkowym i magnetycznym. Każdy ma swoje zalety i wady. Hamulec odśrodkowy jest prosty w budowie i działaniu. Siła hamowania szpuli jest wprost proporcjonalna do jej obrotów, dzięki czemu w początkowej fazie rzutu unikamy splątania, a w końcowej zyskujemy kilka metrów dystansu. Hamulce odśrodkowe na ogół nie posiadają zewnętrznej regulacji (poza kilkoma wyjątkami) w przeciwieństwie do hamulców magnetycznych. Takie rozwiązanie zapewnia szybkie dopasowanie hamulca do panujących warunków. Główną wadą magnetyka jest to, że pole magnetyczne w każdej fazie rzutu oddziałuje na szpulę z taką samą siłą, co może przysporzyć trochę problemów w fazie nauki. Ciekawym rozwiązaniem jest hamulec szpuli - Magforce-V, występujący w Daiwa’ch. Jest to połączenie idei działania hamulca odśrodkowego z magnetycznym. Ciekawostkę stanowi hamulec elektromagnetyczny występujący w topowym modelu Shimano – Calcutta DC. Dystanse rzutowe uzyskiwane tym multiplikatorem biją na głowę całą konkurencję, jednak jego koszt skutecznie odstrasza, gdyż sięga $500.

Zestaw castingowy dla początkującego 5

Jeśli chodzi o przedstawienie na konkretnych przykładach multiplikatorów odpowiednich do naszego kija (dostępnych w naszym kraju), to może to być Abu Ambassadeur C3 (najodpowiedniejszy rozmiar to 4601), Okuma Nitryx, Okuma VS czy Tica Sculptor. Wędkarzom, którzy robią zakupy w sklepach amerykańskich warto polecić na początek również takie modele jak: Bass Pro Bassmaster, Shimano Curado 201BSF czy Daiwa Advantage.

Zestaw castingowy dla początkującego 9

Zestaw castingowy dla początkującego 6

Zestaw castingowy dla początkującego 7

Pozostaje nam jeszcze wybrać linkę do naszego zestawu. Jeżeli chodzi o żyłkę to szukajmy przede wszystkim takich, które nie posiadają pamięci i są dość miękkie. Średnica żyłki od 0.25-0.28mm. Z dostępnych na rynku szczególnie polecam Sufix Magic Touch. Jeżeli ktoś natomiast preferuje plecionki to polecam Power Pro lub Tuf Line XP o wytrzymałości od 10-15lb.

Tak dobrany zestaw pozwoli nam na wygodne operowanie przynętami z zakresu 10-30 gram. Mogę również zapewnić, że czucie i prowadzenie zestawu będzie zupełnie nowym doświadczeniem. Przy odpowiednio skompletowanym zestawie nauka rzucania będzie o wiele łatwiejsza, a efekty przyjdą szybciej.

Z wędkarskimi pozdrowieniami
Tomasz Łężak

fot. Urso, Buri, Pike, Shimano