image1 image2 image3

Dragon Millenium Fatso Jerk Cast

W naszym kolejnym teście przybliżymy Wam propozycję Dragona, dedykowaną do łowienia chyba najbardziej ostatnio popularnymi wagowo jerkami. Jego nazwa sugeruje zastosowanie optymalnej przynęty – Millenium Heavy Duty Fatso Jerk Cast. Zapraszamy do lektury.


Dragon Millenium Fatso Jerk Cast 1 

 

Dragon Millenium Fatso Jerk Cast 1,95m
PRODUCENT Design Fishing
DŁUGOŚĆ 1,95m
DŁUGOŚĆ TRANSPORTOWA 1,02m
CIĘŻAR RZUTOWY 25-60g
ILOŚĆ CZĘŚCI 2
MATERIAŁ IM6
WAGA 171g
CENA 220zł

 

ZAWARTOŚĆ ZESTAWU oraz GWARANCJA
W zestawie oprócz kija znajdziemy tradycyjny, dwukomorowy pokrowiec.  Wędka objęta jest 24-to miesięczną gwarancją firmy Dragon.


Dragon Millenium Fatso Jerk Cast 2 

BUDOWA
Według informacji producenta, grafit z którego wytwarzane są blanki, pochodzi w japońskiej firmy Toray. Kije występują niestety tylko w wersji dwuczęściowej, a szkoda! Połączenie wygląda na pierwszy rzut oka na spigot. Jednak producent nadał tylko wizualnie tzw. "spigot look", przez zastosowanie dodatkowej omotki i nielakierowanym złączu. W rzeczywistości jest to tradycyjne połączenie PUT OVER. Podczas testu nie udało się nam uszkodzić łączenia elementów, a także nie powstał w nim żaden niepożądany luz. Można więc śmiało stwierdzić, że punkt łącznia nie stanowi słabego elementu tego wędziska.

Dragon Millenium Fatso Jerk Cast 3

Do uzbrojenia wędziska zastosowano przelotki z pierścieniami SiC w stalowych ramkach. Przelotki są wysokie i masywne, co budzi zaufanie, jednak tym samym niepotrzebnie obciąża blank. Millenium uzbrojone jest w osiem przelotek, o numeracji 16-12-10-8-8-8-8-8. W testowanym egzemplarzu numeracja, ilość i rozmiar poszczególnych przelotek wyglądały trochę inaczej, gdyż jak się później okazało otrzymaliśmy model przedprodukcyjny. Przy dośc sporym wygięciu kija, linka nie dotyka blanku. To zasługa dość wysokich stopek. Omotki wykonane zostały z nici Gudebrod.

Dragon Millenium Fatso Jerk Cast 4

Dragon Millenium Fatso Jerk Cast 5

Do budowy rękojeści zastosowano korek dobrej jakości. Po kilkunastu wyjazdach nie widać ubytków i nadal zachowuje on swoją gładkość. Duża średnica korka zapewnia pewny chwyt, co jest niewątpliwym plusem przy kiju o takiej mocy.

Dragon Millenium Fatso Jerk Cast 6

Uchwyt kołowrotka (niestety zamknięty) sygnowany jest logiem Dragona. Kształtem do złudzenia przypomina zamknięty uchwyt Fuji. Śruba uchwytu jest odrobinę za długa. Nie przeszkadza to w łowieniu, jednak po założeniu multiplikatora, wystający gwint nie wygląda zbyt estetycznie.

Dragon Millenium Fatso Jerk Cast 7

Rękojeść zakończona jest pierścieniem aluminiowym z napisem Team Dragon oraz gałką z mielonego korka. Zastosowanie to jest zarówno praktyczne jak i estetyczne. Odkładając kij  nie stukamy np. o dno łodzi. Mielony korek dla umocnienia całości został wstawiony także przy uchwycie kołowrotka.

Dragon Millenium Fatso Jerk Cast 8

Zaczep do przynęt znajduje się po środku blanku tuż przed rękojeścią. Możliwość jego składania powoduje, że jest on bardzo ergonomiczny.

Dragon Millenium Fatso Jerk Cast 9

Akcję wędziska została określona przez nas jako Moderate-fast, dla porównania poniżej wstawiamy rysunek pochodzący ze strony internetowej jednego z czołowych producentów wędzisk.

Dragon Millenium Fatso Jerk Cast 10

Blank ma stosunkowo małą średnicę i pod bardzo dużym obciążeniem pracuje na całej długości.

Dragon Millenium Fatso Jerk Cast 11

Moc blanku niestety nie jest opisana, można ją jednak szacować na ok.20-25lb. Wartość ta jest zaniżona przez nas celowo, ze względu na dwuczęściową konstrukcję, która charakteryzuje się mniejszą wytrzymałością niż konstrukcje jednoczęściowe. Z podobną sytuacją możemy się spotkać w przypadku kija z nieco wyższej półki, tego samego producenta. Chodzi tutaj o Team Dragon 30-70g, gdzie moc opisana przez producenta wynosi 12-16lb.

RZUTY

Kij Dragon Millenium Fatso Jerk Cast 1,95m
Multiplikator Shimano Conquest 201 Bass Pro Bassmaster
Linka Sufix Matrix Pro 25lb Power Pro 20lb

 

Wędzisko, jak sugeruje nawet nazwa, skierowane jest do fanów jerk`ów oraz innych dużych przynęt używanych przy połowie szczupaków. Nie mogliśmy więc zrobić inaczej jak tylko ruszyć z Dragonem Millenium na podbój naszych ulubionych drapieżników.

Dragon Millenium Fatso Jerk Cast 12

W naszej ocenie podany na wędzisku ciężar rzutowy jest optymalny. Dolna granica 25g jest rzeczywista i kij przy tej masie wabika zaczyna się ładować, choć delikatnie. O dziwo poniżej tej masy rzuty również są możliwe – Rapala Sinking Shad Rap (12g) czy Salmo Hornet 6S (14g) dają się posłać na całkiem niezłą odległość. Na załączonej prezentacji multimedialnej można zobaczyć, że możliwe były także rzuty kopytem na główce o masie 5g, przy całkowitym braku ładowania się kija. Przynęty ważące ok.20g np. Salmo Slider 7S czy kopyto 10cm na główce 10g lecą już naprawdę daleko. Wraz ze zwiększaniem masy wabika kij coraz głębiej się ładuje i lepiej oddaje energię przy rzucie. Przynęty o wadze 30-60g (jak np. Slider 10, Fatso 10) już bardzo dobrze ładują wędzisko i dają się wystrzeliwać na duże odległości. Fatso Jerk Cast pomimo stosunkowo niewielkiego współczynnika sprężystości ma całkiem dobrą dynamikę. Byliśmy bardzo ciekawi jak duża moc drzemie w tym blanku i jakie są jego realne możliwości. W tym celu przeprowadziliśmy testy rzutowe z przynętami przekraczającymi ciężar rzutowy zalecany przez producenta. Na lince zawisły kolejno przynęty ważące 60, 70 i 80g. W tym ostatnim przypadku kij ładował się głęboko, jednak nie gasł i nie stwarzał ryzyka uszkodzenia. Rzuty przynętami ważącymi 100g są możliwe, jednak bardzo męczące zarówno dla wędziska jak i wędkarza. Dlatego raczej nie polecamy takiego łowienia na dłuższą metę.
Podczas testów udało się złowić trochę szczupaków, z którymi testowane wędzisko poradziło sobie bardzo dobrze. Pomimo swej sztywności, która notabene bardzo dobrze sprawdza się przy prowadzeniu przynęt i silnych zacięciach, kij bardzo dobrze trzyma ryby i spady przy spokojnym holu są rzadkie.

ERGONOMIA
Wyważenie jest w miarę poprawne, chociaż kij ma lekką tendencję do pochylania się do przodu, jak to z resztą najczęściej bywa w kijach o dość dużej mocy. Długość całej rękojeści to 42cm, dolnika - 25cm. Tak zwymiarowana rękojeść pozwala na zastosowanie dźwigni ułatwiającej rzutu ciężkimi przynętami.


Dragon Millenium Fatso Jerk Cast 14 

 

PLUSY / MINUSY
+
Estetyczne wykonanie Dwuczęściowa konstrukcja
Użyte komponenty Zbyt duże i wysokie stopki przelotek
Dobry serwis
Solidna konstrukcja

 

OCENA (skala 1-10)
Kryterium Punktacja
Jakość wykonania i pracy 7,5
Użyte materiały 7,5
Projekt i konstrukcja 7
Uniwersalność 8
Dostępność 9,5
Cena 8,5
OCENA 8

 

Dragon Millenium Fatso Jerk Cast 13

PODSUMOWANIE
Dragon Millenium Fatso Jerk Cast to interesująca propozycja dla wędkarzy zainteresowanych cięższą odmianą castingu oraz polowaniem na grube ryby . Uniwersalność Millenium pozwala stosować różnorodne wabiki od średnich gum po dość duże jerki i glidery, dlatego nie musimy obawiać się braku na łodzi drugiego wędziska. Mocny blank, estetyczne wykonanie i przystępna cena czynią z Millenium bardzo dobrą propozycję dla sporej już grupy miłośników jerkowania.

Redakcja
multiplikator.pl