image1 image2 image3

Konkursowy artykuł - kijek Thymallusa

Rozstrzygnięcie konkursu na artykuł o tematyce castingowej. Pierwszym użytkownikiem forum, który nadesłał artykuł związany z castingiem po ogłoszeniu konkursu, był Thymallus. Poniżej publikujemy tekst i zdjęcia jego autorstwa.

Wprowadzenie: Od czasu zainteresowania się castingiem poszukiwałem wędziska lekko-średniego klasy M lub ML o mocy 17 lb do połowu szczupaków i sandaczy w jeziorach Wielkopolski. Używałem różnych konstrukcji krajowych i zagranicznych, jedno, dwu czy trzy częściowych. Jednak każda wędka miała jakiś minus. Istniała też bariera cenowa. Ustaliłem sobie łączny koszt takiej wędki na 800-1000 złotych po uzbrojeniu. Po poszukiwaniach zdecydowałem się na blank z amerykańskiej firmy Lamiglas, do indywidualnego zbrojenia. Oglądane kije zbrojone fabrycznie nie zachęcały do kupna. Wybrałem serię Bass i zamówiłem blank w f. Krokus. Po 2 tygodniach był w kraju. Jednocześnie zamówiłem komplet przelotek Fujii nie dostępnych w ogólnej sprzedaży. Uchwyt firmy Pacyfic Bay. Najtrudniejszą sprawą okazało się zdobycie wysokiej klasy korka na gryf. Takiej korek klasy AAA lub wyższej nie jest praktycznie dostępny obecnie w Europie. Kolejną sprawą był projekt kija, który wykonałem osobiście. Rozmieszczenie przelotek, ich wielkość, długości gryfu, gwintu śruby i wreszcie wyważenie całości. Po wykonaniu tej pracy pozostało oddać blank, materiały i projekt w dobre ręce. Wybrałem serwis Team Dragon.

Lamiglas Certified Pro Graphite - Bass

Materiał: IM6 z wewnętrznym wzmocnieniem
Długość / długość transportowa: 199 cm / 199 cm Ciężar: 120 g
Liczba części: 1
Masa wyrzutowa: 7 – 18 gram
Moc: 17 lb/ medium
Kolor: ciemno grafitowy
Typ: casting
Akcja: szybka
Cena: 800 PLN

Pierwsze wrażenie: Po tygodniu otrzymałem telefon z zaproszeniem do pierwszej przymiarki. Na miejscu oceniliśmy poprawność rozmieszczenia przelotek zgodnie z projektem i dokonaliśmy pierwszych korekt ich rozmieszczenia pod różnymi obciążeniami i pod różnym kątem wyjścia linki z przelotki szczytowej. Na tym etapie budowy od razu widać poprawność lub nie, doboru wielkości przelotek i ich liczby. Otrzymałem zaproszenie do odwiedzin za tydzień, do kolejnej przymiarki. Po tygodniu byłem mile zaskoczony, bo wędka była praktycznie gotowa. Brakowało tylko obciążenia wyważającego i gulałka nie była przyklejona. Nie zamocowali gulałki, bo podejrzewali błąd w projekcie. Okazało się, że ciężar wyważający był bliski zera. Jednak świadczyło to o poprawności konstrukcyjnej, a nie błędzie. Zakończenie zostało fachowo wklejone przez sprawnego serwisanta, a mnie poprosił szef serwisu na kawę. Jeszcze pół godzinki powiedział i kijek będzie gotowy. Trzeba jeszcze tylko przeszlifować gryf.

Pierwsze wrażenie bardzo pozytywne. Po wzięciu kija do ręki zachwyt i jednocześnie mała obawa. Czy o to chodziło. Kij sprawia wrażenie bardzo delikatnego, można by powiedzieć finezyjnego. Jest nowy, pachnący świeżym lakierem rażąco czystym i wygładzonym korkiem na gryfie. Malutkie przelotki. Na blanku napis Lamiglas Certified Pro Graghite i ciężar wyrzutowy ¼ - 5/8 oz. Jak ja na to będę łowił szczupaki lub sandacze?

Konkursowy artykuł - kijek Thymallusa 1

Zbrojenie: Już na pierwszy rzut oka widać bardzo delikatne uzbrojenie kija. Wędka ma zamocowane przelotki Alconite o bardzo wąskich ramkach firmy Fuji. Dotyczy to całego kompletu tj. 9 sztuk. Przelotka szczytowa posiada pierścień SIC. Ta przelotka przenosi największe obciążenia, a jej pierścień pracuje prawie na 1/3 obwodu, co dodatkowo wytwarza temperaturę. Natomiast uchwyt kołowrotka jest produkcji Pacific Bay. Uchwyty te bardzo precyzyjnie trzymają stopkę kołowrotka i nie pozwalają na żadne luzy. Jest to zbrojenie spotykane w kijach klasy wyższej-średniej.

Konkursowy artykuł - kijek Thymallusa 2

Przelotka szczytowa jest osadzona poprawnie. Posiada pierścień z węglika SIC. Jej średnica wewnętrzna jest taka sama jak w czterech ostatnich przelotkach. Często stosuje się na szczycie przelotkę o numer większą. Tutaj zrezygnowano z takiego rozwiązania. Dobór całego kompletu przelotek był kreowany pod kątem niskiej masy. Dlatego mocowanie dużego SICa na szczytówce niweczyłoby te założenia. Przelotka szczytowa jest poddana największym przyśpieszeniom podczas wyrzutu. Jej zawyżona masa może osłabiać dynamikę wędki podczas wyrzutu.

Konkursowy artykuł - kijek Thymallusa 3

Wędka uzbrojona jest w 9 przelotek Alconite w wykonaniu specjalnym f. Fuji. Rozmiar przelotek to 12,10,8,7,7,6,6,6,6 plus przelotka szczytowa nr6 SIC f. Fuji. Zamocowanie przelotek przy pomocy nici amerykańskiej firmy Gudembrod. Omotki pokryte lakierem również tej firmy. Obserwując wykonanie pod słońce widać dobrą rzemieślniczą robotę nie do osiągnięcia na szybkiej, taśmowej linii produkcyjnej.Po roku intensywnej eksploatacji nie widać, żadnych śladów zużycia, pęknięć lakieru itp. przykładów niestarannej roboty.

Konkursowy artykuł - kijek Thymallusa 4

Uchwyt do zaczepienia przynęty kotwicą wędka posiada zamocowany po lewej stronie. Miejsce tego mocowania jest dla autora oczywiste. Dla wędkarzy leworęcznych bardziej odpowiednie jest mocowanie po prawej stronie jak w wykonaniu fabrycznym. Kolor lakieru na omotkach przelotek i uchwytu jest czarny. Przy blanku w kolorze bardzo ciemnego grafitu kolor czarny bardzo ładnie współgra z całością.

Konkursowy artykuł - kijek Thymallusa 5

Dolnik wędki: Dolnik wędki, czyli gryf był projektowany indywidualnie pod posiadany blank z uwzględnieniem wielkości i masy przelotek. Pomiędzy korkami gryfu zamontowano uchwyt kołowrotka z precyzyjnie określoną długością śruby mocującej. Uchwyt rozkręca się tylko tyle, żeby można zamocować multiplikator.

Przyjęto trochę większą długość korka przedniego. Jest to rzadkie rozwiązanie w tak lekkim castingu. Chodzi o wygodny uchwyt jedną dłonią kija podczas długich przejść brzegiem rzeki lub jeziora.

Końcówka przedniego korka i gulałka wykonane są z prasowanego korka z gumą. Jest to trwały komponent podnoszący estetykę całego gryfu jak i trwałość tych elementów.

Na wykonanie gryfu użyto portugalskiego korka klasy AAA bez żadnych szpachlowań czy wypełnień naturalnych ubytków.

Konkursowy artykuł - kijek Thymallusa 6

Wyważenie: Wyważenie wędki jak i całego zestawu jest bardzo dobre. Konstruktorowi udało się dokonać tego w sposób naturalny bez mocowania ołowiu w końcówkę gryfu. Dzięki takiemu rozwiązaniu wędka przy wyrzucie nie dostaje drgań. Zestaw jest pozbawiony podczas łowienia tego nieprzyjemnego zjawiska burzącego całą fazę rzutu.

Naturalne wyważenie zestawu jest rozwiązaniem optymalnym, do którego dążą konstruktorzy wędek. Na przeszkodzie często stoją niezrozumiałe uwarunkowania zewnętrzne, moda i księgowi.

Konstrukcja i akcja: Omawiany Lamiglas jest klasyczną wędką castingową wykonaną na pojedynczym blanku. Kij nie posiada żadnych sztukowań, doróbek długości pod korkiem itp. rozwiązań.

Od początku konstrukcyjnie był to blank, a teraz już wędka castingowa. Posiada klasyczne ugięcie progresywne. Progresja ta w końcowej fazie ugięcia przechodzi w pewną sztywność całej konstrukcji tak charakterystyczną dla topowych rozwiązań do połowu basów wielkogębowych, a u nas sandaczy. Przesztywnienie to jest fundamentalną właściwością tak potrzebną do zacięcia sandacza na większej odległości. Kij posiada szybką akcję.

Lamiglas Certified Pro jest wędką przeznaczoną do połowu średnich drapieżników z brzegu i z łodzi na naszych wodach głównie stojących. Równie świetnie się sprawdza z niskoprofilowcem w połowie dużych pstrągów potokowych i tęczaków.

Był projektowany do współpracy z kołowrotkiem klasycznym jak Abu Garcia 4601C3 i niskoprofilowcem Daiwa TD-Z.

Zestaw składający się z opisywanego Lamiglasa i kołowrotka pozwala spokojnie łowić przez cały dzień różnymi przynętami bez żadnego zmęczenia.

Przy zastosowaniu multiplikatora niskoprofilowego wysokiej kasy można operować z tego kija przynętami poniżej minimalnej masy wyrzutowej. Należy się jednak liczyć z lekkich spadkiem dynamiki gdyż kij nie uzyska odpowiedniego ładowania. Mimo to w awaryjnych sytuacjach jest to możliwe. Na przykład przy niespodziewanej wizycie stadka okoni na łowisku.

Zastosowanie: Lamiglas jest stworzony do średniego castingu. Dzięki progresywnemu ugięciu i dużej dynamice kij pozwala z równą łatwością podawać lekkie i ciężkie przynęty na małych, średnich i dużych dystansach. Przy długich dystansach współodpowiedzialnym za odległość jest dobry multiplikator. Z takim kołowrotkiem można nim łowić za pomocą woblerów od lekkich 5 cm Jointed Shad Rap - Rapali, aż po Duel Aile Magnet - Duela o masie 5/8 oz. Okazjonalnie kij pozwala na stosowanie np. 6 gramowej Rattlinki lub Mini Fat Rapa f.Rapala o masie tylko 4 gram. Jednak najlepiej się czuje przy 12 gramowym Shallow Shad Rapie.

Równocześnie kij świetnie radzi sobie z przynętami twardymi jak wahadłówki Alga nr 1 i 2 lub z obrotówkami. Przynęty miękkie są jakby stworzone do tego kija.

Jego optymalny ciężar wyrzutowy pokrywa się z deklarowanym czyli 7 – 18 gram. Przy lekkim łowieniu na niedużych dystansach można stosować przynęty lżejsze. 2“ riperki lub kopytka na 5 gramowej główce są jakby stworzone do lekkiego łowienia tym kijem.

Zalecana moc żyłki podana przez producenta blanku wynosi 6 – 17 lb co możemy zapisać jako 0,20 – 0,33mm. W przypadku plecionki stosuję do niego linkę kompozytową o mocy 12 lb. W przypadku okresu zimowego używam żyłek o średnicy 0,25-0,30mm. Ten ostatni wymiar przy zimowych wyjazdach na trocie wraz z kołowrotkiem Abu 4601C3. Kij przy swoich 2 metrach długości spokojnie się mieści we Fiacie 126p i większych samochodach.

Konkursowy artykuł - kijek Thymallusa 7

Podsumowanie: Omawiana wędka nie jest praktycznie znana w Polsce. Nie jest doceniona. Lamiglas posiada swoje przedstawicielstwo przez firmę w Łodzi. Kij posiada serwis, jest dostępny jako gotowy produkt lub w postaci tzw. kitu do samodzielnego montażu. Można również kupić sam blank i uzbroić go w indywidualny sposób. Jest to wyrób wysokiej jakości za rozsądną cenę. Dobrze dobrane spiningi praktycznie nie występują w obiegu wtórnym. To inne wędki zapełniają giełdy internetowe. Lamiglasa się używa, używa, a potem może go używać syn, albo córka.

 

Thymallus